Zapnúť / vypnúť

Hrávam s mojou rodinou “elektrickú” hru. Členovia rodiny zasvecujú svetlá u nás doma a ja ich zhášam. V tejto hre ktorú som sám vymyslel, nie sú žiadne pravidlá.

Vymyslel v úvodzovkách, pretože už moji rodičia a moji starí rodičia sa ma vždy pýtali : “Zhasol si svetlo ?” keď som bol u nich. Pre nich bol jednoduchý dôvod na túto otázku – šetrenie. Približne pred 40-timi rokmi neboli problémy životného prostredia až tak v popredí ako sú teraz. Ospravedlňujem sa tým, ktorí si uvedomovali problémy životného prostredia už pred mnohými rokmi, vďaka za to.

Nenútim mojich miláčikov že musia zhasnúť svetlo, iba svetlo vypnem keď vidím že nikto nie je v miestnosti a svetlo svieti. Zrejme im idem na nervy že musia svetlo zapínať znova a znova, neviem 🙂 Ale čo viem určite je že vedia prečo to robím …

Debata

Pred niekoľkými rokmi som sledoval debatu o šetrení alebo mrhaní elektrickou energiou častým vypínaním a zapínaním svetla v našich domoch a bytoch. Jeden názor bol zhasínať hneď (keď nie sú potrebné) podporené dobrým dôvodom – ušetriť elektrinu. Na druhej strane bol názor, že netreba zhasínať svetlo keď viem že za pár minút ho budem potrebovať. Bolo to zdôvodňované tým, že rozsvietenie svetla spotrebuje niekoľkokrát viac elektriny ( spotrebovanej na zohriatie žiarovky) ako svietenie samotné. Preto je odôvodniteľné podľa tohto názoru nechať svetlo tých pár minút svietiť .

Ja dávam prednosť zhasínaniu ihneď, pretože som videl v TV že takáto vyššia spotreba trvá iba krátky čas (v podstate sekundy alebo zlomky sekundy) . Máte iný názor ? Alebo ešte lepšie – nejaké spoľahlivé informácie ?

4500cookie-checkZapnúť / vypnúť

Related Post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *