Koberec z trička

Občas sa stane že si všimnete niečo a poviete si : “pekné, zaujímavé, možno by som aj ja mohol toto, niekedy to urobím ” a tak ďalej. Jeden takýto prípad sa mi stal pred niekoľkými rokmi, keď som u svojich svokrovcov našiel drevený rám s klincami na okraji. Keďže som to nepoznal, pýtal som sa môjho svokra. Vysvetlil mi že je to rám na pletenie predložiek ku dverám alebo aj koberčekov. Pozrel som si o aké predložky ide a bolo. Pekné , povedal som si, jedného dňa to skúsim…. A bežal som dokončiť začaté veci.

Nedávno som  sa k tomu rámu dostal opäť, keď som hľadal niečo, čím by som zaujal svokra, užívajúceho si dôchodok. Aj ja sám hľadám občas niečo čím by som využil tých pár hodín voľného času ktoré sa nájdu u každého, vyrobiť niečo užitočné a ušetriť životné prostredie (ako viete snažím sa o to) – najlepšie všetko-v-jednom 🙂 …

Tak som sa pýtal celej mojej rodiny ako na to , dostal som inštrukcie, rady a informácie ako sa robia koberčeky z odpadových materiálov. A aj som to skúsil. Ako som už kedysi spomínal, ľudia robia veľa vecí ktorými šetria životné prostredie (možno nie ako primárny cieľ ) a prostredie pre život budúcich generácií, a toto je jedna z nich ktorá sa mi páči. Koberčeky sú robené z pásikov látok  (ktoré sa volajú “strapky”) vyrobených zo starých odevov. Oblečenie je treba nastrihať na pásiky široké asi 2 cm a tým dostanete niečo ako šnúrku ktorá je hlavným materiálom. Strapky sa samozrejme vyrábajú z odevov ktoré sa už nijako ináč nedajú použiť alebo ponúknuť niekomu inému. Dajú sa pripraviť napríklad zo starých tričiek, blúzok, svetrov, teplákov, joggingového oblečenia, jeansov, závesov, uterákov,… Strapky sa dajú pripraviť z veľa druhov materiálov, tiež môžu byť použité nové materiály ako špagáty, šnúry, priadza, plastové špagáty. Ale ako enviro-friendly to dáva zmysel a význam iba vtedy ak strapky vyrobíte z odpadového materiálu – preto sa mi to páči. Niekoho by mohlo napadnúť založiť si na tom živobytie, a veď prečo nie, existuje aj tak ešte veľa ďalších tkáčskych techník používaných na celom svete odvtedy ako si človek prvý krát uvedomil že dať si niečo na seba môže zvýšiť jeho šance na prežitie.

Aj keď som urobil iba malú časť koberčeka (väčšinu urobila manželka) a zistil pri tom že to nie je ľahká záležitosť , tak ako žiadna iná manuálna práca,  aj tak je to možnosť ako stráviť čas užitočne. Koberčeky sa dajú použiť na rôzne účely, ľudia si určite nájdu ten svoj, my ich používame ako predložku ku dverám ako vidíte na obrázku.

Budete potrebovať :  drevený rám (môže byť aj plastový, ale ja mám radšej drevo…) staré oblečenie (strapky na tento môj prvý koberček som dostal nastrihané od mojej svokry), plastový špagát (na osnovu), nožnice, ihlu, niť, pevný chrbát, odolné prsty, trpezlivosť.

Veľa šťastia !!!

5840cookie-checkKoberec z trička

Related Post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *