Jesť mäsko alebo nie ?

Vyrastal som v spoločnosti kde jesť mäso je normálne a dostupné takmer pre každého. Počúval som celý čas, že mäso je zdrojom energie, sú v ňom bielkoviny ktoré potrebujeme a ktoré nenájdeme v iných potravinách, že ľudia sú všežravci od prírody, že pečené mäso má jedinečnú vôňu a  chuť, dá sa pripraviť na tisíc spôsobov, a tak ďalej a tak ďalej… Keďže som vyrastal v takom prostredí, počúval som o tom od mojich rodičov, starých rodičov, priateľov a rodičov mojich priateľov, tak je normálne pre mňa jesť mäso. Alebo bolo ?

Prvá pochybnosť sa ma zmocnila keď som počul (a nebolo to tak dávno) že na jeden kilogram hovädzieho mäsa na mojom tanieri sa spotrebuje a rôznymi formami znečistí až 15 000 litrov vody. Prekvapujúco veľa!!! Zistiť množstvo energie ktoré je v spojitosti s takouto potrebou uvoľnené do geosféry by bolo možno ešte prekvapujúcejšie…Nikto mi o tom dovtedy nepovedal, nikdy som o tom nerozmýšľal, vôbec ma to nezaujímalo keď som sa pozeral na steak na mojom tanieri v reštaurácii. Je mi teraz jasné že to nie je žiadna novinka, ale keďže to nie je obľúbená téma medzi akcionármi mäsového priemyslu a inými veľkými výrobcami peňazí, zostávalo mi to nanešťastie utajené. Ako pretrváva môj záujem o ochranu životného prostredia, zdá sa mi že to zanecháva stopy aj u ľudí v mojom okolí. Napríklad u mojej dcéry. Ukázala mi jeden dokumentárny film o vegánstve. Samozrejme že som o vegetariánstve a vegánstve už počul, celý film bol zaujímavý, ale jedna informácia ma zvlášť zaujala – a to že 1 hektár pôdy uživí :

1 človeka živiaceho sa mäsom (1 ks) !

alebo

12 vegetariánov (12 ks) !!

alebo

50 vegánov (50 ks) !!!

– fúha…

Viem, mäsový priemysel je veľký obchod, živí sa ním veľa ľudí, ale predsa len – nebolo by lepšie, krok za krokom zmeniť naše zameranie výživy radšej na rastlinstvo ako na zvieratá ? Samozrejme, neprestal som hneď jesť mäso, keďže môj skepticizmus ma poháňal pozháňať si viac informácii o vegetariánstve, vegánstve, frutariánstve, vitariánstve, freegánstve, lakto-ovo vegetariánstve,… V súčastnosti veľa ľudí neje mäso – hlavne preto že nemajú prístup k mäsu, ale tak isto aj kvôli ich náboženskému presvedčeniu, ochrane životného prostredia, z etických dôvodov – a žijú !!! Nuž zaujímavé aj pre mňa. A aj môj syn to oceňuje 🙂 Má to aj určité riziká ako som sa dočítal, ale sú to negatíva ktoré vieme jednoducho odstrániť.

Takže, začínam už 3. týždeň ako vegán 🙂 Ak sa vrátim späť k mäsu (ako sa hovorí – zvyk je želená košeľa), poviem vám to, sľubujem !

5410cookie-checkJesť mäsko alebo nie ?

Related Post

One thought on “Jesť mäsko alebo nie ?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *